3. pretkolo Konferencijske lige

Rijeka slavila na Farskim otocima preokretom: Mirni čekaju uzvratnu utakmicu

Rijeka je slavila na Farskim otocima.

Bruno Goda (Foto: Damir Skomrlj/Cropix)

Nogometaši Rijeke opravdali su status favorita i na gostovanju u Torshavnu, glavnom gradu Farskih Otoka, pobijedili domaći B36 s 3-1 (1-1) u prvoj utakmici 3. kola kvalifikacija za grupnu fazu Konferencijske lige.

B36 je poveo u 33. minuti pogotkom Hannesa Agnarssona. Iz dvojbeno dosuđenog kaznenog udarca Niko Janković je u 41. minuti postigao izjednačujući pogodak za Rijeku. Početkom drugog poluvremena, u 48. minuti, Bruno Goda je bio strijelac za vodstvo Riječana. Konačnih 3-1 postavio je Stjepan Radeljić u 88. minuti.

Rijeka šokirana nakon kontre

Iako je domaća momčad od prvog zvižduka pokazala da će prije svega pokušati ne primiti pogodak, već u u drugoj minuti zatresla se vratnica riječkih vrata kad je Afganistanac Skandari uputio nezgodan ubačaj.

Osijek - Adana Demirspor Osijek bolno prizemljen u Turskoj, Adana im pospremila pet golova u mrežu divider

No, nakon toga je Rijeka ovladala loptom i nizala dobre situacije u kaznenom prostoru domaće momčadi. No, domaći vratar Lamhauge i nepreciznost izabranika Sergeja Jakirovića doveli su do toga da se B36 uspijevao obraniti. Niko Janković, Marco Pašalić, Franjo Ivanović i Lindon Selahi su pokušavali, ali nisu uspijevali poslati loptu u mrežu.

U jeku riječkih napada, u 33. minuti su domaći nogometaši po lijevoj strani krenuli u kontranapad koji nije djelovao posebno opasno do ubačaja prema kaznenom prostoru. Lopta je na svom putu pogodila Stjepana Radeljića i idealno se odbila za Hannesa Agnarssona koji je primio loptu i mirno ju poslao uz desnu vratnicu pokraj nemoćnog Nediljka Labrovića.

Jedanaesterac je bio prekretnica

Pitanje je bi li Rijeka do kraja prvog poluvremena uspjela izjednačiti da nije bilo dvojbenog kaznenog udarca dosuđenog u 39. minuti. Finski sudac Mohammed Al-Emara vidio je igranje rukom jednog od domaćih igrača kod ubačaja Portugalca Veige.

Stjepan Tomas VIDEO Gorka pilula za Osječane: Primili gol s 30 metara iz prvog udarca, brzo je pao i drugi divider

Nije sporno da je lopta pogodila igrača u ruku koja je bila daleko od njegovog tijela, ali je dojam da se to dogodilo izvan kaznenog prostora. No, kako u ovoj fazi natjecanja nema VAR tehnologije, mogućnosti za provjeru nije bilo pa je odluka finskog suca ostala. Odgovornost je preuzeo Niko Janković i u 41. minuti poslao loptu u mrežu silovitim udarcem po sredini gola.

Pogodak je skinuo teret s leđa riječkih nogometaša koji su od početka drugog poluvremena pokazali odlučnost da se s Farskih Otoka vrate s prednošću. I do nje su stigli već u 48. minuti. Marco Pašalić izveo je udarac iz kuta, a najviši u skoku bio je Bruno Goda. Njegov udarac glavom s pet metara vratar Lamhauge je obranio, ali je Goda bio prvi na odbijenoj lopti i uspio je ugurati u mrežu za vodstvo Riječana.

Odrađivanje posla na kraju

U 67. minuti Rijeka je bila blizu trećeg pogotka. Oduzeta lopta Pašalića inicirala je situaciju za udarac Tonija Fruka sa 18 metara. Vratar domaće momčadi se opružio i uspio toliko promijeniti putanju lopte da je ona udarila u gredu i odbila se u polje.

Stipe Antonijević VIDEO Hajduk spreman za utakmicu s PAOK-om: Navijačka euforija u Splitu, ali bez ijednog incidenta divider

No, kad se već nije uspio upisati u strijelce, Fruk je u 88. minuti postao asistent za pogodak. S lijeve strane je izveo slobodan udarac. Lopta je prošla sve do suprotne vratnice, gdje je na nju natrčao riječki stoper Stjepan Radeljić i iz neposredne blizine ju poslao u mrežu za konačnih 3-1 i dva gola prednosti za uzvratnu utakmicu koja je na rasporedu 17. kolovoza na Rujevici.